Страници

26 юли 2012

Кой и защо иска оставката на кмета на Перник?


По време на общинска сесия в Перник председателят на групата съветници от ГЕРБ Милена Миланова поиска оставката на кмета на общината Росица Янакиева.

”На нас общинските съветници ни се налага да сезираме компетентните институции да разследват дейността на община Перник по разходването на средствата дадени от държавата именно, за да помогнат на перничани да се справят с нанесените от сполетялото ни бедствие от 22 май щети. И предедвид личния запис направен от кмета на общината в заповед № 828 и заповед № 835 от 23и 26 май 2012 г., които цитирам:”Контрол по изпълнението ще осъществявам лично”, ние общинските съветници от политическа партия ГЕРБ от тази висока трибуна настояваме кметът Росица Янакиева да поеме личната отговорност за неизпълнения си ангажимент по един единствен възможен начин. Моля Ви подайте си Вашата оставка.” Това заяви пред микрофона по време на сесията Миланова. Но понеже в продължение на 7 часа, че и кусур съветниците се упражняваха в политическа реторика, призива към кмета на Миланова не беше приет на сериозно и новината се загуби в общия поток.

Гражданите на Перник очакват подкрепа от държавата заради сполетялото ги бедствие, както е предвидено в закона, а не упражнения в красноречие.

Гражданите искат ясни мерки и срокове за това как ще им се помогне, но вместо това съветниците от дясно-центристкото мнозинство, доминирано от ГЕРБ решиха да дадат на прокурор кмета, което впрочем, няма да му е за първи път.

В Перник след земетресението от 22 май и последвалите вторични трусове 500 човека ще останат без покрив над главата през есента. До момента има заповед за събарянето или за сериозен ремонт на 132 жилища, а ще има и още. До вчера бяха преведени обезщетения за 35 частни сгради на стойност 228 хиляди лева. Вчера са преведени пари за още 159 пострадали частни имота, но парите са 436 хиляди лева – в пъти по-малки обезщетения, като със същото решение на Междуведомствената комисия за възстановяване се одобряват 400 (четристотин)хиляди лева за унищожаване на опасни отпадъци от МВР, сякаш това е по-важното нещо от къщата на Павката от Дивотино.

Проблеми има и с детски градини и училища, но да кажем, че общината все някак ще се справи. На фона на всички тези проблеми поисканата оставка на кмета не беше сериозна новина, а социалистите даже определиха това като грозен политически акт.

Публикувана в местен сайт едва вчера - дни след случката, новината гръмна и обиколи сайтовете, които преписват, без да са били свидели и без да се интересуват от контекста на събитието. Наложи се кметът да прави нови изявления.

Не приемам на гърба на гражданите на Перник да се упражняват политически партии и други присъдружни организации, каза спокойно Янакиева по повод обвиненията за злоупотреби от страна на Община Перник с щетите от земетресението на 22 май и поисканата й оставка от общинските съветници от ГЕРБ. Кметът обясни, че това са опити да бъде изместен основния проблем, касаещ подпомагането на гражданите за възстановяване на щетите от разрушенията на домовете им и на обществения сграден фонд.

Тя заяви, че не приема както политизирането на проблема, така и категоризирането на перничани от държавата, като хора втора категория, както и обясненията че парите, с които разполага Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане са се свършили. Писмата й до държавните мъже и жени останали без последствие и тя смята този път да им пише, но и през Брюксел за двойния стандарт към перничани.

Използването и тиражирането на моето име и внушенията за нарушения, злоупотреби и престъпления няма да разреши проблемите нито на перничани, нито на ГЕРБ. Има компетентни органи и докато те не се произнесат, никой, та дори и ГЕРБ, нямат право да обвиняват когото и да било, каза пернишкият кмет. Тя заяви още, че нормативната уредба на България не предвижда по този ред да се иска оставка на кмет.


През това време председателят на ОбС Владисав Караилиев отиде в предаването на Милен Цветков, за да обяснява, че общината е платила на фирма 1200 лв., за да премести 15 чина в пернишко училище, че различните фирми постилали найлон на цени от 1- 3.19 лв./кв. м, боядисването с латекс пък варирало от 3.40 до 10 лв. Плащано било на фирми, чийто номер на кочана за фактури е бил 2 и 3, което навеждало на мисълта че тези фирми са създадени специално за земетресението. Но както излезе, компютрите се оказаха компоти.

Същият сценарий се разигра и след ремонта на театралната зала, само за да не се плати.Нито обвиненията са сериозни, нито искането на оставка е аргументирано. Налице е пример кък съветници работят в във вреда на избирателите си.

Морни пътници пият вода от дарена чешма на трънското село Филиповци


На път за Трън, по средата на китното село Филиповци, морни пътници могат да утолят жажда от дарена чешма. Над сами дулото има надпис „Обичай родния край”. Напомнянето за трънчани едва ли е нужно защото техният трънски патриотизъм граничи с шовинизъм.

Информационна табела съобщава, че чешмата е дар от именития им земляк академик Никола Попов. За доброто начинание са помогнали Сашо Поров от село Радово, Тодор Гигов – Йовичин, Румен Попов, както и кметът Павел Нонев, а чешмата е съградена през 2010 г.





Академик Никола Попов
е обявен за почетен гражданин на Перник. Той има сериозни научни изследвания в областта на процесите, протичащи в световната икономика. Бил е "антифашист" и когато обявиха почетното му звание на нържествено заседание на Общинския съвет в Перник той разказа партизански спомени. Роден е през 1922 г. в трънското село Филиповци. Завършил е аграроикономически науки в Софийския университет през 1948 г. Същата година е избран за асистент, през 1955 г. става доцент, а през 1965 г.- профосер. Академик е от 1989 г. Бил е заместник ректор на СУ "Св. Климент Охридски" (1961-1966) и ректор на Университета (1989-1991). Бил е директор на Института по икономика и организация на селското стопанство.

Сред многобройните му трудове са "Аграрни отношения при социализма" (1976), "Стопанска конкуренция" (1989), "Съвременни капиталистически аграрни отношения. социалната съдба на съвременния фермер (1994), "Китайското икономическо чудо"(1995), "Световното стопанство се прекроява", "Капиталът срещу капитализма".

От няколко години акад. Никола Попов е председател на Славянското дружество в България, което разгръща разнообразна дейност.



Споменатият в табелката Тодор Гигов - Йовичин също е роден в село Филиповци - на 15 март 1926г. Учи в смесената Трънската гимназия и там постъпва в РМС (Работнически младежки съюз). После за кратко работи в Мини Перник, но по здравословни причини напуска. Преди да отиде войник, една година е учител в село Драговита, Царибродско. След това учи във Висшето народно военно училище "Васил Левски". Две години служи в българската армия и от месец април 1952 г. започва работа във вестник "Народна армия", където остава до 1974г. По-късно е главен редактор на изданието на Генералния щаб на БНА сп. "Военноисторически сборник".

Като военен пенсионер завежда редакция за документална и публицистична литература в издателство "Профиздат". Работи като сътрудник и в Центъра за българистика към БАН. Освен висше военно образование, той е завършил и българска филология в СУ "Св. Климент Охридски".

През дългия си редакторски стаж Тодор Гигов сътрудничи на почти всички български централни издания и на военнопатриотични издания в Русия, Полша, Чехия, Румъния, Унгария и бившата ГДР.

Освен стотици статии, репортажи, очерци и интервюта, сценарии за документални книги с историческа тематика, Тодор Гигов е автор и на няколко книги. Между тях са преведаната на руски език документална повест "Капитан Райчо Николов", документалният роман със сюжет от национално-освободителните борби "Прокълнати ветрове", очеркът за родения в Трънска Клисура генерал Благой Иванов "Планетарно сърце". Книгите му са отличавани с литературни награди от Министерството на отбраната.

През 1967 г. Тодор Гигов предложил да се чества официално и в три етапа 13-вековния юбилей от създаването на Българската държава, което впоследствие и стана.

По повод изграждането и даряването на чешмата Тодор Гигов пише бележка, която е публикувана във вестник "Дума" на 7 януари 2012, брой 5:


Всепризнат дарител


Тодор ГИГОВ

Академик Попов е познат сред своите съграждани от родния си край и в научната общност като щедър дарител, последователно доказал отзивчиво милосърдие, което хората приемат за висока нравственост, почти забравена в днешния коварен свят на възраждащия се хищнически капитализъм. Открай време превеждаше добавките към месечната си заплата на училището в родното си село Филиповци с изричното желание да се подпомагат отличници и деца на бедни родители. Когато училището беше закрито, каквато участ, уви, сполетя училищата на всички села в някогашната Трънска околия, непознаваща мизерията в социалистическа България, той започна да превежда размера на същата сума на училището в Радомирското село Дрен. Няма къща от това село, в която да не знаят и да не са чували за проявяваното голямо милосърдие от страна на учения -академик Никола Попов.

Неговата добродетелност се е превърнала в начин на живот. Неотдавна, в съдружие с бизнесмена от с. Радово Сашо Гюров, той подпомогна щедро изграждането на нова чешма в родното му село вдясно на шосето за Трън. Чешмата, с бликаща студена вода, никога непресъхваща от незапомнени времена, беше почти изцяло разрушена. Сега е приятно да поседнеш на пейката, да се порадваш на обновения корпус и да се насладиш на шуртящата струя, денонощно бълбукаща на талази.

В момента академикът дарител си има и една незатихваща болка. Той има желание на видно място пред кметството на родното му село Филиповци да се построи скромен паметник за увековечаване паметта на 65 войници, сержанти и офицери от селото, загинали във войните на България за свободата и независимостта на Отечеството. Готов е да откликне на тази закъсняла повеля, смята, че това е дълг на всички, но не среща очакваната отзивчивост. Дано намери съпричастни радетели на това изключително благородно и патриотично дело.





Станишев показва среден пръст за Белене


Близо 800 хиляди българи, осъзнато или не, а някои и с отвращение, подкрепиха подписка, организирана от БСП за провеждане на референдум по въпроса дали България да развива ядрена енергетика чрез изграждане на Атомната централа "Белене". да се прави референдум по важен национален въпрос е важно и е съществен елемент на демократичното управление, на да се пита народът дали да се строи атомна централа, без да е достатъчно информиран е меко казано наивно. Ами ако българите кажат, че искат такава централа, кой ще плати за нея - или ще се прави с бригадирски труд. Всъщност целта на БСП с организираната подписка е съвсем друга - да си преброи симпатизантите. А самият Сергей Станишев показа среден пръст за "Белене". Може и да е неволно, но когато два-три дни преди приключването на събирането на подписи, той реши да отговаря на въпроси по темата "Белене" чрез социалната мрежа Фейсбек, репортери го заснеха, как търси буквите по клавиатурата тъкмо със средния си пръст - жест повече от символичен.

На 27 юли (петък)в 12.00часа Станишев, членове на съвременното Политбюро на БСП (Изпълнителното бюро), депутати и младежи, участвали активно в кампанията за събиране на подписи за референдум за АЕЦ «Белене», ще пренесат на ръце папките с подписите. Те ще тръгнат от "Позитано" 20, ще изминат пеш разстоянието до сграда на бившия партиен дом, отгоре на която грееше рубинана петолъчка, а сега се ползва от Народното събрание и заедно с представители на Инициативния комитет за референдума, политици и младежи ще внесат събраните подписи за допитване до народа.

БСП –Перник е в челната петица, но може да се окаже и в челната тройка на областни центрове, събрали най-много подписи за провеждане на референдум, допитване до народа за развитие на ядрена енергетика в страната чрез изграждане на АЕЦ „Белене”. С това се похвали на пресконференция областният лидер на БСП в Перник Ненко Темелков. Събрани са над 21 250 подписа при определен праг от партийната централа за 18 500.

Това е много солиден резултат, който показва, че БСП има влияние в региона на Перник, има организационни възможности и потенциал да спечели следващите избори”. Ето това заяви недвусмислено соц.лидерът в Перник. Така той открито обясни и всъщност каква точно е целта на подписката „За Белене” – не толкова да се стигне до референдум за атомната централа, защото и на социалистите им е ясно, че проектът е немислимо скъп, а и опасен, колкото БСП да си преброи „пилците”, макар и повече от година преди изборите.

В събирането на подписи са помагали и коалиционни партньори. Най-голям принос са имали младите социалисти от Младежкото обединение в БСП, които обикаляха големите магазини, оживените улици, а възможно е - и дискотеките. Партийно поръчение да събират подписи имаха и в пенсионерските клубове - и баби, и дядовци се молеха за параф от внуците срещу стотинки от мизерните пенсии. Така се агитира електорат.

Подписите били много над нужните 500 000, за да има осигурен достатъчен резерв. От БСП обясниха, че очакват управляващите от ГЕРБ със сигурност да опитат да се избегне референдумът и затова ще се правят опити да обявят част от подписите за невалидни. „Наясно сме, че ще има огромен политически натиск върху ГРАО, върху хората, които проверяват, за да се шкартират не малка част от подписите. За това гоним по-висок брой подписи, за да може волята на стотици хилядите български граждани да бъде чута, а не пренебрегната”, обяви на пленум на Националния съвет лидерът на БСП Сергей Станишев и никой не се сети, че все пак става дума и за избори. Станишев продължава да говори, че това ще бъде първият български референдум в условията на прехода и голяма победа за демокрацията, но едва през последните дни се зае да отговаря публично на въпроси по темата и да прави все пак информирата кампания, без обаче да казва истината. Отправили въпроси към него чрез социалната мрежа Фейсбук, след това съобщиха, че отговорите му бързо били изтрити.


Снимката, как Станишев ползва среден пръст за "Белене" обаче е останала. Дали това пък не е своеобразен отговор по темата изобщо или просто в това се изразява информационната разяснителна кампания за подписката два дни преди края й. Още по-интересно е как Станишев би отговорил на въпроса дали ще се бори за държавна собственост на АЕЦ „Белене”, ако евентуално проектът се възобнови, по волята на привържениците на БСП, все пак.

А какво ли щеше да стане ако в референдума беше предвиден и въпрос за собствеността на централата и дали е съгласен българинът да плаща за това от личните си доходи.


24 юли 2012

За възстановяване на щетите от земетресението в Перник пари няма



"Няма да платим!" Тази пиеса разиграват пред перничани управляващите от ГЕРБ за втори път - този път по повод щетите от земетресението.

Точно както стана и с ремонта на театъра. До изборите премиерът и финансовият министър обещаваха: "Ще платим всичко!". След изборите изведнъж бяха съзряни злоупотреби и закононарушения и това послужи като могив да не се плати.

Точно така се постъпва от управляващите от ГЕРБ с Перник и за земетресението. Съпроводени от кохорти услужливи журналисти, из града и в пострадалите околни села в първите дни след земетресението се разходиха първите хора в държавата. В Дивотино вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов даже се нае лично да организира на хората общоселско събрание, за да може да си разделят справедливо парите, които ГЕРБ даде от партийната си субсидия – 300 хиляди лева от данъците на всички българи, в това число и на бебетата, защото и на всеки лев, даден за пюрета и памперси държавата прибира по 20 стотинки, а после ни ги връща като свои. Впрочем, и тези пари били раздавани според това, дали си от ГЕРБ или дали ще гласуваш за сегашните управляващи, или поне така твърдят злите езици.

Когато трябваше да се доплати на фирмата, натоварена по силата на договор, да завърши ремонта на театралната зала до устно даден срок на премиера Борисов, заместникът му Дянков реши, че община Перник е сключила неправомерно анекс по въпросния договор и той отказа обещаното плащане. На кмета на Перник Росица Янакиева беше наложена глоба от 4 000 лева за този „незаконен” анекс. Съдът вече се е произнесъл, че анексът е правомерен, но Дянков няма да плати (Има такава пиеса на Дарио Фо – „Няма да платим”.) Фирмата си е платила ДДС и корпоративния данък върху всички издадени фактури, но ще има да чака за 1 милион и 600 хиляди лева.

Сега със обезщетенията за последствията от земетресението се случва съвсем същото. Уж били установени плащания на 100% за обекти, по които не е работено нищо, но нито се казва кои са обектите, нито кои са фирмите. Кметът бил виновен, че количествено- стойностни сметки са в пъти надписани и се искали пари за възстановяване на читалищни сгради, които били в лошо състояние от преди земетресението. Това и други такива мотиви се използват като причина да не се плати. Но не се говори за хората.

След огледани по-малко от 4 000 сгради и жилища на граждани се оказва, че повече от 130 от тях трябва да бъдат съборени, защото са потенциално опасни за обитаване. Обезщетението обаче далеч не стига за нова къща, а къде ще живеят тези хора – трябва да си мислят сами. Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се. За тях държавата няма грижа. За обследване на 9 панелни блока, окачествени също като потенциално опасни, са нужни стотици хиляди, но тях държавата ги отказва категорично.

На сесия на ОбС в Перник областният управител на Перник Иво Петров каза едно към едно, че пари няма. Ще се платят само неотложни възстановителни работи, а догодина – възстановителните. Това означава ли, че наесен децата ще учат в класни стаи само със замазки, но без да са боядисани. Означава ли, че през зимата читалищните сгради ще бъдат оставени с пропукани покриви и срутени комини, за да се докарат рухване. Такъв ред от въпроси може да бъде продължен, но отговорът на сега управляващите е ясен – „Няма да платим”! Този отговор трябваше да проумеят хората дошли на сесия, за да разберат как ще им помогне държавата с посредничеството на общината, но съветниците си защитаваха партиите.


Искра Фидосова публично уличена в злоупотреба с влияние


"Последните думи бяха, че ако има по-сериозни случаи на финансови отношения с властта, трябва да отида в Сърбия, защото там Искра Фидосова си прави срещите, не иска в България да се правят, изрично трябва да се правят в Сърбия. То ги има и на СРС-тата тези неща... Искра Фидосова - виден ГЕРБ, срещи в Сърбия за крупни суми. По-крупните суми трябва с друг активист на ГЕРБ.
Техните искания не са малки.
Имам да получавам в момента субсидии за около 3 млн., които по една или друга причина не са дадени. Няма ги сумите за площи в размер на около 130 000 дка, които не са изплатени за стопанската 2010 и 2011 г. Интересното в случая моя е, че нито имам писмо, нито имам някакво обяснение защо ми ги няма парите. Такова чудо като фирма "ГЕРБ" не ми се е случвало, дано се не случва и на други хора. И моля да бъда цитиран".

Това казва пред кореспондента на "Труд" в Монтана арендаторът Светослав Илчовски, изнудван от вече бившия народен представител от ГЕРБ Димитър Аврамов с крупната сума от общо 100 000 лева, за да му разреши проблемите.

Председателят на парламентарната комисия по правни въпроси Искра Фидосова публично е уличена в злоупотреба с влияние. Отзвук обаче няма. Не е известно да е назначена проверка,липсват и коментари.

Терористичният акт на летище Сарафово, унищожителните критики в доклада от Брюксел за несправяне с организираната престъпност и корупцията и поисканият пореден, пети вот на недоверие от БСП и ДПС срещу кабинета на ГЕРБ оставиха без коментар и друга доста сериозна новина от лятната политическа обстановка в страната.

Депутатът Лъчезар Иванов се опитал с чужди публикации да стане доцент, но свързаните с него гафове сигурно не минават за новина.

За това пък последва коментар на бащата на Фидосова - Фидос Искренов, който казва пред медиите, че арестът на депутата Димитър Аврамов не прави чест на МВР.

Другият коментар е единствено на все още нерегистрираната в съда партия на Меглена Кунева „Движение България на гражданите”: „ Настояваме Искра Фидосова да подаде оставката като председател на Комисията по правни въпроси и като депутат в 41-то Народно събрание и призоваваме прокуратурата да предприеме необходимите мерки срещу нея, така както направи в случая с Димитър Аврамов. В противен случай ще считаме, че българските правоохранителни органи действат с двоен аршин и се опитват да прикрият злоупотреби по високите етажи на властта.”

Фотоколаж - "Труд"