Страници

29 декември 2017

Възстановяват Пещерския манастир "Св. Николай"

По царска грамота светията станал Мрачки. С дарствен хрисовул цар Иван Александър дарил имоти на обителта


С договор на стойност малко над 443 хиляди лева по Програмата за развитие на селските райони скоро ще започне ремонт и консервация на един от най-старите и оцелели до днес манастири в Пернишко. Това е близкият до земенското село Пещера манастир "Св. Никола". Първите сведения за обителта са от известната Мрачка грамота на българския цар Иван Александър от 1 декември 1348 година, с която владетелят на българската държава дарява на манастира много имоти.
Освен като Пещерски, манастирът е познат и като Ореховски, заради в името на местността, където се намира, но и като Мрачки, заради името Мрака или Мраката на този историко-географски район. С това име е известен и хрисовулът на цар Иван Александър. В стари документи манастирът се среща и с името "Св. Николай Мрачки". Не е известно кой и кога за първи път е дал това име на силно тачения и от православни , и от католици св. Николай архиепископ Мирликийски и Чудотворец. Но с това име манастирът е именуван още в началото на 20 век в статия от сръбски автор.

24 декември 2017

Българчета в САЩ срещат Бъдни вечер на земята


Българчета в САЩ посрещнаха Бъдни вечер с вечеря на пода. Традиционният обичай беше пресъздаден от възпитаниците на българското училище в американския град Ричмънд.

За трогателното събитие със снимка в социалните мрежи се похвали дядото на двама от учениците. Децата на популярния етнолот и историк от Перник Симеон Мильов от години живеят зад окена. Когато той и съпругата им Лили им бяха на гости, за да помагат в отглеждането на внуците, помагаха и в училището. сега в него учат малките Ясен и Калоян, а татко им Слави е донесъл бъдника за празненството на Бъдни вечер.
По-голямата внучка на Мильови Траяна пък е музикален педагог в училището. То се посещава от около 25 деца с родители българи, но на празника са били повече от 30, така че от постните ястия на земята са опитали и други хлапета.

За приятелите на Мильов във фейсбук гледката не беше изненада, защото всички, които го познават нямат съмнение колко е силно посятото от него семе на българщината.

23 декември 2017

В Дивотино възраждат храм "Рождество Христово"

Жителите на пернишкото село Дивотино заедно възраждат рухналият храм след земетресението от 2012 г. Църквата е сред малкото, посветени на Рождество Христово, чието празнично посрещане предстои. За жалост все още не е готово всичко, така че да има богослужения в храма за празника. Енорийският свещеник отец Людмил се надява, че до пролетта всичко ще бъде готово.

Храмът е построен от местното население през през 1871 г. Независимо, че стенописите са били повредени при различни ремонти и стените са били варосани в бяло, Божият дом е бил обявен за паметник на културата, макар и само с местно значение.

20 декември 2017

Котката пръв полазник на Игнажден в Земенско

Църквата почита свещеномъченик Игнатий Богоносец. По фолклорните представи почва новата година. 


Важен ден в календара е Игнажден. На тоя ден църквата почита св. Игнатий, наречен от народа Богоносоцец, а според фолклорните представи от тоя ден започвала Новата година. на различни места по земите ни празникът се нарича и Млада година, Нов ден, Млад месец, но и Полаз или Полазовден. Така е защото според народните суеверия от това кой пръв ще прекрачи прага на дома може да се гадае каква ще бъде следващата година.