Сурвакари търсиха Първанов и Калфин на мегдана в Косача. И експертите от ЮНЕСКО се потопиха в среднощния спектакъл
За поредна година селата в Пернишко се огласиха от чанове и тъпани в нощта на 13-ти срещу 14-януари. Маскирани мъже, а в последните години и много жени и деца , облечени в кожи или парцалени костюми изпълниха улиците и селските мегдани. Често маскираните са повече от публиката, а тази година слух накара зяпачите да търсят Георги Първанов и Ивайло Калфин сред маскираните в родното село на експрезидента.
Традицията на народния обичай Сурова по пернишките села продължава с пълна сила.
Сватбата е задължителен елемент от традицията на Сурва |
Бай Кирил Арсов кани министъра в сурвакарската си лимунизина. Това е истинска каручка, теглена от живо Магере. то е кръстено Марко, защото е родено през март и гарантира сигурност на превозите. Бай Киро е бил багерист. Вече е минал 60-те. На Сурва ходи откакто се помни. Бил е и на първия фестивал в Перник през 1966 г. като дете. Само веднъж не се е маскирал, защото бил в болница. В дружината на Богданов дол, с която сега се срещат сурвакарите от близкото село Лесковец, са неговите син, снаха и трима внуци.
Рейдът из региона, който се прави традиционно от община Перник след Богданов дол продължава в Ярджиловци, където към официалните гости се присъедини и пернишката кметица Росица Янакиева. Традиционно тя обикаля селата в региона, поздравява празнуващите и кани дружините на фестивала в Перник, който тази година ще бъде за 23-ти път – по традиция в последните почивни дни на януари.
Ярджиловската група е сред най- многобройните в региона, обявена от президента на Фондацията на европейските карнавални градове Хенри ван дер Кроон за най- добрата група на всички времена. Местните пазители на традицията обаче, бяха по- пестеливи във веселбата за Сурва заради шест смъртни случая на сурвакари през последната година.
Починали са мъже на възраст от 38 до 60 години и вместо оглушителен звън на хлопатарите те сведоха глави в памет на другарите си.
За сметка на това в радомирските села Копаница и Стефаново празникът бе показан в пълната му пищност.
Пикът на празненствата беше в родното село на Георги Първанов Косача в община Ковачевци, където край ритуалния огън среща си дадоха сурвакарски групи от три общини- местната от Косача, Долна Секирна от община Брезник и Пещера – от община Земен. Тръгнал сред публиката слух кара гостите да се взират в маскираните, за да търсят истинските Георги Първанов и Ивайло Калфин. Хората си спомнят една откровеност на именития им земляк, че като дете не си мечтал да става президент , ами искал някой ден да е сурвакар.
Сред канския шум от звънци и банални разговори за политика не вървят, но все пак сред маскираните има политици. И в трите дружини важни персонажи са кметовете на тези села. Макар да са излъчвани от различни партии, в тази нощ те се прегръщат и си обещават мир. Скрепяват го с по-глътка от огнената течност в бъклиците, които всеки от тях носи.
В обиколката по селата в пернишко в тази магична нощ се включиха и участниците в семинар, провеждан в пернишкото село Рударци под егидата на ЮНЕСКО, начело с проф. Мила Сантова, ръководител на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа. Да видят с очите си Сурвата на съперниците си за световната културна съкровищница, в рейда се включиха и представители на останалите български кандидати- от Копривщица, Сатовча, Чипровци и Неделино, които се потопиха в спектакъла, носен от граовци в сърцата, душите и кръвта им.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.