Всичко за мен
Обективно за хората и събитията
26 юли 2011
19 юли 2011
Губернатор носи Божия благодат от Света гора за цяла област
Божия благодат за Перник донесе областният управител Иво Петров. За Петровден (по стар стил на 12 юни) с група поклоници от Перник той посети два атонски манастира. Почетен знак на област Перник от Иво Петров получиха братствата на Хилендарския и на Зографския манастир. Губернаторът отличи монашеските братства за помощтта и съдействието, което те оказваха и продължават да оказват при възстановяването на Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян” над брезнишкото село Гигинци. Паметния знак беше връчен на монасите и за топлото гостоприемство, което те оказват на поклоници от област Перник.
Само за последните две години християни от Перник и Пернишко са посетили вече 19 от 20-те манастира в монашеската република Света гора. Пътуванията се организират най-активно от свещеника на Брезник отец Константин Стойчев. В последните години групи перничани редовно посещават единствения български манастир на Атон – Зограф на Големия и Малкия Гергьовден.
Областният управител най-напред е бил на поклонение в сръбския Хилендарски манастир. Там той е бил посрещнат много топло и е можал да разгледа заедно със съпровождащите го целия манастир и възстановителните работи след пожара. Иво Петров се е докоснал и до чудотворната лозница в двора на обителта,
а монасите за благодарност го дарили с бутилка манастирска ракия.
Но най-ценно от всичко е поклонението му пред иконата на св. Богородица Троеручица – Хилендарска, която е обвеяна с необяснима чудотворност.
След това групата се отправила към Зограф. По пътя поклониците са се отбили в пещерата на св. Козма.
Камбанен звън е посрещнал пернишката група в обителта. Вечерта те са участвали в 6-часово нощно бдение в навечерието на празника Петровден. На другия ден по време на светата Божествена литургия Иво Петров е имал честта според обичая да прочете Символа на вярата. По мнението на монасите той направил това най-добре в сравнение с други български политици, посещавали манастира.
Областният управител е разгледал и книгите в пребогатата библиотека на Зографския манастир. Той е имал възможност да прелисти оргинала на Паисиевата История Славянобългарска.
Почетния знак на област Перник е приет от най-старшия монах Йоан, а в отговор губернаторът е получил осветена икона на Пресевата Богородица – игуменка на Света гора.
За получената благодат и топлото гостоприемство Иво Петров всесърдечно благодарил на монасите, като припомнил, че духовната връзка на православните от Пернишко със Света гора е вековна и силна, както е река Струма, който се влива в морето недалеч от Атон.
12 юли 2011
20 години от приемането на Конституцията на Р България
Четвъртата конституция след Освобождението през 1878 г. бе повод за тежък политически конфликт и противопоставяне в трудно отърсващата се от тоталитаризма държава преди 20 години.
Подписаха я 309 от 400-те депутати в Седмото Велико Народно събрание. Сред тях бяха и 8 народни представители избрани мажоритарно и пропорционално в избирателните райони на област Перник. Депутати от Перник в 7-то Велико народно събрание бяха избраните мажоритарно от СДС Иван Първанов и Николай Слатински, а от БСП - Михаил Савов и Бойко Димитров и избраните пропорцонално от СДС Ценко Цветков Иван Неврокопски и от БСП Кръстьо Горанов и Ненко Темелков.
Снимки от личния архив на Ненко Темелков ни връщат в онези времена:
Тогава Съюзът на демократичните сили, подкрепен от президента по онова време Желю Желев, обяви, че мнозинство на скоро преименувалите се бивши комунисти няма морално право да изработи демократичната конституция.
В опит да попречат на приемането на конституцията, на 14 май 1991 г. 39 депутати от СДС, сред които и Николай Слатински, напуснаха парламента, вдигнаха палатков лагер до храма "Света София", а в емоционален изблик бъдещият вицепрезидент Блага Димитрова изрече клетва: "Който подпише Конституцията, да му изсъхне ръката".
В крайна сметка 313 депутата гласуваха "за" тази "Конституция на безпринципния компромис", както я нарече Светослав Лучников, безспорният юридически авторитет в СДС. На никого ръката не изсъхна, а след седмица - две 39-те протестиращи прекратиха гладната стачка и се завърнаха в Народното събрание.
Тогава стана първото голямо разцепление в СДС. Сред т.нар. "конституционни бащи" бяха над 100 от 145-те "сини" депутати.
Според основния закон България е република с парламентарно управление, единна държава, в която не се допускат автономни териториални образувания.
Конституцията установява основните принципи, върху които се изгражда политическата система на обществото - политически плурализъм, разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна.
В нея са посочени принципите на демократичната избирателна система - общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване, определени са формите на собственост - частна и публична (държавна и общинска), основните права и свободи на гражданите и основните им задължения.
За 20 години в Конституцията са извършени четири промени, които са свързани главно с присъединяването на България към Европейския съюз (ЕС).
В първоначалния текст не е предвидена нито евроинтеграцията, нито бързината на развитие на електронните съобщения, нито свободата на пътуване, местене и установяване.
Първата поправка е от 24 септември 2003 г. и е свързана с мандатността, имунитета и несменяемостта на магистратите.
Втората поправка е от 18 февруари 2005 г. Към основните насоки на Република България е добавено участието в ЕС. Дава се разрешение за ''придобиване на земя от чужденци и чужди юридически лица'' и то се отнася само до лица от ЕС. Допуска се предаването на български гражданин на друга държава или международен съд, когато такова наказателно преследване е предвидено във влязъл в сила международен договор. Българските граждани вече могат да гласуват за членове на Европейския парламент и за местни органи.
Третата поправка е от 30 март 2006 г. и с нея е ограничен депутатският имунитет (съответно и на конституционните съдии). Новият текст гласи, че депутатите носят наказателна отговорност за всяко престъпление от общ характер. Омбудсманската институция се закрепя на конституционно ниво и и се предоставя право да сезира Конституционния съд за установяване на противоконституционност, но само по въпроси, които засягат правата на гражданите. Засилва се ролята на прокуратурата (контрол и самостоятелно извършване на разследването) и се намалява ролята на следствието.
Четвъртата поправка е от 2 февруари 2007 г. и засяга взаимодействието между властите, съобразно констатации и оценки на Европейската комисия. С нов текст се прави опит да се ограничи гласуването на народните представители с чужди карти в пленарната зала на Народното събрание.
Първата българска конституция е Търновската (Конституция на Българското княжество), приета след Берлинския конгрес, на 16 април 1879 г. от Учредителното събрание във Велико Търново.
Втората е Димитровската конституция (Конституция на Народна република България,приета през 1947 г. и действала до 1971 г. Тя е написана по съветски модел и повтаря програмни документи на Българската комунистическа партия (БКП).
Живковската конституцията от 1971 г. (Конституция на Народна република България, 1971) е одобрена чрез референдум в който участвали 99,70% от всички гласоподаватели, а 99,66% гласували в подкрепа. Проектът първо бил одобрен от ЦК на БКП, а механизмът е типичен за всичко случващо се в тоталитарната държава.
В преамбюл се подчертава принципът "една партия, една държава", посочената цел е социалистическото общество да прерасне в комунистическо, подчертават се връзките със СССР и с всички комунистически държави по света. Целият държавен контрол е съсредоточен в ръцете на БКП, избирателната система е опорочена.
В преамбюл се подчертава принципът "една партия, една държава", посочената цел е социалистическото общество да прерасне в комунистическо, подчертават се връзките със СССР и с всички комунистически държави по света. Целият държавен контрол е съсредоточен в ръцете на БКП, избирателната система е опорочена.
Абонамент за:
Публикации (Atom)