28 февруари 2017

Простено–прости

Съвременните деца ламкат шоколадови яйца. От Сирната неделя сме запазили кладите, но не и прошката

Точно 7 седмици преди най-големия за православните християни празник на Възкресението Христово, съобразно Божията промисъл и логиката на живота е прието те да си простят и с изчистена от всякакво угризение душа да започнат великия пост. Сиропустната неделя от православния календар в народния се нарича „Прошки” и „Поклади”, а седмицата преди празничния ден се нарича простена. До преди около половин век спазването на обредите за този ден е било живо, а сега от тях са ни останали кладите и неразумното палене на автомобилни гуми между панелки, но не и традицията по-младите членове във всяко семейство да искат от по-възрастните прошка за волни и неволни провинения през изминалата година. А там където има по-стари хора се сещат, че на този ден се ламкат яйца, но вече е позволено на съвременните деца яйцата да са шоколадови.

18 февруари 2017

Ирена Соколова: Усещане за Бог на ледения континент

Как може ярките индивидуалности да се впишат в група, има ли анонимност и интимност в малките общности, може ли цивилизацията да се пренесе на необитаемо място. Това са само част от въпросите, на които е търсила отговор по време на престоя си в Антарктида. Председателят на националната организация на дамите в партия ГЕРБ беше участник в 25-та юбилейна българска експедиция на Ледения континент Тя се включи в екипа на проф. Пимпирев като психолог и психотерапевт по негова покана. Двамата говорили по темите, които занимават Соколова в професионалната й област. Тя споменала, че работи по дисертационен труд, свързан с малките общности в екстремни условия и така се стигнало до участието й в експедицията. Проф. Пимпирев преценил, че тъй като досега такъв специалист не е участвал в експедицията, би било добре да бъде включен.

Духовият оркестър в Перник на 115 години

Снимка на оркестъра от книгата за 50-годишнината на Мини Перник
Преди 115 години в Перник създават първия в страната цивилен професионален духов оркестър


Ние що сме духали, ако се събере на едно место, планина ще вдигнем във въздуха. Това разправя Флигорната от знаменитото творение на Йордан Радичков за Черкезката духова музика. Но представяте ли си колко са издухали музикантите от духовия оркестър в Перник. Тази година се навършват 115 години от основаването му и никой досега не е оспорил, че това е първият цивилен духов оркестър в страната. Ако с духане се мести планина, със сигурност Голо бърдо трябва да се преместило. Или пък минните забои, от където е тръгнала пернишката духова музика, и досега да са пълни с ноти. Сега в Перник казват, че Духовият оркестър е устоял на времето благодарение на публиката и нейната потребност от музиката, създадена и изпълнена от оркестъра.