31 октомври 2012

Денят на будителите (не на тиквите)


Календарът си прави жестока шега с българските будители. Вместо почит към хилядите именни и безименни люде, които с живота и делата си са ратували за родната култура и националния дух, през последните години православните българи – и деца, и възрастни, празнуват католическите Вси Светии или Хелоуин, както е по-популярно.

През 1992 г. 36-тото Народно събрание възобнови 1 ноември като Ден на народните будители и като неприсъствен ден в училищата, но какво от това? Празникът се завърна в българския календар, но дали се завърна неговото духовно значение и дали се осъзнава Божествения дух в Българската история?

Вместо да се четат молитви към светите Йоан Рилски и Паисий Хилендарски, се правят фенери от тикви. Вместо да отдава прослава на делото на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители, народът се предрешава с карнавални костюми и маски преди празника на будителите. През нощта предрешените "будители" чукат по къщите на хората, будят ги и питат: "Пакост или бонбони?".


Едно време, не много отдавна по години, но на цяла комунистическа епоха разстояние, във всяко българско училище на почит били портретите на Българските будители. После ги смениха с портрети на Политбюро - на хора, които забраниха Деня на будителите и се постараха будителите да бъдат забравени.

30 октомври 2012

Случаи на наказания и изцеления в Църногорски монастир „Св. св. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян Асийски”

Сакралното пространство на Църногорския (Черногорския) манастир „Св. св. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян Асийски” е свързано със случаи на наказания и изцеления.

(Проучване на Таня Матанова - магистър етнолог при Институт за Етнология и Фолклористика с Етнографски Музей към БАН.)

Църногорски или Гигински манастир?

Името „Църногорски” идва от разположението му в планината Черна гора (диал. Църна гора). В момента той е по-известен като Гигинския манастир, но тъй като във всички исторически документи е записан „Църногорски” според монасите определението „Гигински” е израз на духовно-психологическо ограбване, целящо „светлите спомени за някогашното процъфтяващо духовно огнище, които много хора от по-възрастното поколение в Пернишко, Радомирско и Брезнишко носят в сърцата си и предават на младото поколение, да бъдат отнесени към някакъв вече забравен и като че несъществуващ монастир, а не към и по настоящем съществуващата обител, наричана със сравнително ново и недотам познато за местните хора име – „Гигински монастир””[1].

Като част от Брезнишка околия манастирът принадлежи към Софийска епархия (Асенов 2005) и от тук към т.нар. Софийска Мала Света гора.

Защо точно изцеления и наказания? И защо точно в този манастир?

При първите ми посещения през 2005 и 2006 година като доброволец в международен двуседмичен лагер в някои от беседите с живущите в манастира ме впечатлиха няколко случаи на наказания, сполетели хора, които по един или друг начин оскверняват манастира. По-късно, след прочитането на статията на Андрей Мороз „Устната история на руската църква през съветския период (народни предания за разрушаването на църквите)”, започнах да се интересувам малко повече за случаите на несъзнателни и осъзнати светотатски постъпки на хора, пребивавали по една или друга причина в Църногорския манастир.

„В дискурса на фолклорното християнство, разказите за наказания съжителстват с многобройни разкази за помощи свише, за чудесни изцеления, спасения и пр.” (Баева 2002: 151). Случаи на „чудно възнаграждение” при благочестиво поведение на посетители или техни близки се откриват и в писмените и устните разкази за Черногорския манастир (някои от тях ще бъдат представени в последната част на текста).

Проучвателните престои в манастира се случват обикновено по време на празници, когато често е нужно да се помогне и в манастирската кухня. Манастирската кухня (магерницата) от една страна е често посещавано място от редовни гости (потенциални информатори), но от друга страна не винаги е удобно да се записват разговорите, провеждани с и от другите жени и мъже, пребиваващи по същото време там.

По-целенасочено теренно посещение е осъществено през месец март 2008 година, когато съпътствана от йеромонах Никанор и бившия кмет на селото, посетих някои от информаторите, живущи в с.Гигинци.

Няколко кратки интервюта са проведени и с бившия кмет на селото и с работници в манастира.

За търсенето на сведения за историята на обителта допринася и йеромонах Никанор чрез записи на разказите на различни посетители и хора от селото.

Последни данни за историята на манастира са записани през 2011, когато няколко човека от село Гигинци, както и други двама възрастни посетители от съседното село Непразненци, споделят своите гледни точки за честването на празници в и около манастира.

Съответно, емпирична основа на изследването са записаните разкази на хора от с. Гигинци и други близки селища и градове в България, които са съхранили част от устните селищни предания за чудесни изцеления и за наказания при светотатство. Някои от тях са преки участници, а други – техни потомци.

Освен тях са извлечени сведения и от писмени извори като летописни бележки, стенописи и други исторически документи.

История

Оскъдните исторически сведения за възникването и ранната история на Църногорския манастир и направените археологически разкопки свидетелстват, че е имало манастирски

29 октомври 2012

Повелителят на калинките



Има една такава детска залъгалка: Калинке-малинке, покажи ми пътя накъде ще се оженя."

В родната ни политическа действителност тази залъгалка търпи редакция. Изхвърчането на всяка нова "Калинка" от поста й показва накъде отива управлението на една политическа партия, заложила на фалшивите дипломи, некомпетентните хора и политическите чадъри.

Колко близки до настоящата власт са Калинките е известно. Първата беше щерка на главния пожарникар в София. На последната ( засега) чедото е кръстено лично от премиера.


След разследване на вестник "168 часа", през юли тази година Районната прокуратура в Димитровград установи след проверка, че кметът на общината Иво Димов също е "калинка". Стана ясно, че той няма издадена диплома за висше образование. Преди да бъде избран за кмет, "висшистът" беше депутат и член на комисията по образование. Казват, че размахвал диплома, но най-вероятно документът е бил фалшификат.

Черешката на тортата все пак беше председателят на "Напоителни системи" Георги Харизанов. Човекът нямал висше образование, но то и не му било нужно, защото даже Бил Гейтс не бил дипломиран, обясни като го освобождаваше ресорният му земеделски министър Миро Найденов. Не че Харизанов сега не ръководи "Напоителни системи" от кафето до сградата на централното управление, но това е друга тема и тя не е за Калинките, а за Стършелите.


28 октомври 2012

Китариада в Перник когато рокендрол-ът беше млад


Рокът не е само музика. Рокът е култура. Рокът е цялостен светоглед и начин на мислене и поведение. В рока е кодиран езика на социалното и политическо несъгласие с порядките и системите. В средата на миналия век рокът се прокрадва у нас през стените на „желязната завеса” и Перник се оказва благодатна почва за разпространението и налагането му. Проект за възраждане на някогашната „Китариада”, защитен от Община Перник за финансиране със средства от ЕС, дава възможност да оживее една позабравена традиция.

Днес в спомените на съвременниците „Китариадата” от едно време оживява различено. Всеки разказва по свой начин за онези съкровени мигове на нещо забранено и не съвсем благоприлично, според тогавашните норми. Документи не се намират. И вестниците от онези години не са съобщавали за тези събития. Най-сигурен източник може би ще се окажат доносите в Държавна сигурност, защото политическата полиция едва ли е пропуснала подобни „упадъчни” прояви без надежден надзор.
Опит за хронология на някогашната „Китариада” е направил музикантът Мишо Добрев като служител на общинското предприятие „Културно- информационен център”. С любезното съдействие на неговия директор Кирил Манов Градски вестник споделя тази хронология.

27 октомври 2012

„Пернишките братя” първата рок банда


Първата рок банда в Перник, а може би и в страната, се казва „Пернишките братя”. Създадена е през 1962 г., почти по времето на появяването на „Бийтълс”. В групата свирят Димитър Методиев – Миче (соло китара), Кирил Сергинов (бас китара), на барабаните е Зеко, който преди това е свирел и в оркестъра „Неразделните”, ритъм китарата е в ръцете на Тината, който е и певец. За Миче разказват, че бил ненадминат китарист. „Пернишките братя” изнасяли концерти, свирели по младежки забави и абитуриетнски вечери.

Групата е просъществувала до 1965 г. Повод за разпускането й е заминаването в казармата на Кирчо Сергинов. Той и днес си спомня с умиление и гордост, че в онези години е станал притежател на една от първите бас китари в страната.
След войнишките си години Кирчо Сергинов свири в групите „Стримони”, „Ритмус”, „МИ”, „Стримони блус” екшън”.


Преди 1962 година обаче той свири в групата „Неразделните” с двамата си братя Юли и Ангел.

Архивна карта пази спомена за старите пернишки родове.



Архивна карта пази спомена за старите пернишки родове.Документът е направен от краеведа Константин Благоев и се пази в Държавен архив-Перник

Едва ли има човек, който да не е любопитен да узнае какви са били неговите предци, откъде е дошъл родът му, къде са корените му. Само преди 83 години Перник е бил едно малко село и хората са се знаели един друг, а родовата им история се е предавала от бащи на деца, от дядовци на внуци.

В своята най-нова история Перник е претърпял много бурно развитие и превратности и старите родове са се размесели с пришълци от цяла Българи, дошли в този край заради Мината в началото на 20 век и заради ДМЗ „Ленин” (днешната „Стомана”) и ЗТМ „Червена могила” - в средата му.

23 октомври 2012

За и против референдум за Белене


Кой е за и кой против референдума за Белене. Това е въпросът, който вече не се отнася за БСП и ГЕРБ. И едните, и другите знаят, че няма смисъл от такъв референдум, но сега се дрънкат какъв точно да бъде въпросът. Опит да разреши спора им направи социологът Андрей Райчев. Той сравни разликата във въпросите на БСП и ГЕРБ за референдума за ядрената енергетика с разликата между "Искам да се оженя" и "Искам да се оженя за Марийка". Да де, но ако някой от тези политически субекти все пак се ожени за Марийка дали на всички нас, българите няма да ни се наложи да живеем с нея и да й угаждаме на капризите.

И докато някои партии, било то леви, или десни, или по средата, се чудят как да се измъкнат от темата, за да не засегнат чувствата на електората по въпроса за прякото му участие в управлението, от ДСБ заявиха категорично, че са против провеждането на референдум за „изграждане на нова ядрена централа”. Направиха го с позиция, ще я защитят и в парламента. Според тях референдумът има за цел да направи избирателите съучастници в създаването на алиби на енергийната мафия, да продължава да източва парите на българския данъкоплатец.

ГЕРБ и БСП се надяват чрез Референдума да прикрият своя панически страх от Москва и пълно безсилие да защитят интересите на България.

Едва след дебата по въпроса, с който ще се проведе референдум за ядрената енергетика в България и атомна централа на площадката „Белене”, Парламентарната група на Коалиция за България ще реши дали да пита за това конституционния съд. Това обяви на пресконференция в Перник депутатът Ангел Найденов.

С формулирания от ГЕРБ въпрос, без в него да се споменава Белене, управляващите прикараха социалистите да се съмняват дали е уместно да се прави референдум.

Според Найденов така формулираният въпрос може да получи отговор и чрез надеждно социологическо проучване, което ще бъде със стотици пъти по-евтино от допитването до народа. Найденов отново припомни важни според привържениците на идеята за довършване на атомната централа в Белене аргументи, основният от които е, че през 2020 г. България няма да изнася, а ще внася ток на много висока цена.

Тези дни Ангел Найденов беше на среща със социалистите в община Брезник. В съобщението за тази среща се казваше, че всъщност участието на структурите на БСП в събирането на подписи за свикване на първия национален референдум е тест за организационното им състояние. За това още по време на събирането на подписката в Перник откровено говореше и местният лидер на социалистите Ненко Темелков. Ето това е и причината за искането на референдума от БСП и за проявеното съгласие от ГЕРБ.

Стойчо Стоев – Чочо - сътрудник на ГДБОП?


Бил ли е Стойчо Стоев – Чочо сътрудник на ГДБОП? Стойчо е младият мъж, който намери смъртта си при разплитането на случая с отвличането и убийството на 17-годишната Мирослава от Перник. Официалната версия за тази смърт продължава да е самоубийство, но в това едва ли вярват и тези, които я повтарят. Дали е бил сътрудник на органите на МВР пък е въпросът, зададен от алтернативната парламентарна комисия, създадена от опозицията по случая. На пресконференция вчера в Перник народният представител от БСП Ангел Найденов припомни този въпрос и уточни, че досега никой не е отговорил категорично нито утвърдително, нито отрицателно.

Налице са фрапиращи обстоятелства в разследването на случая „Мирослава”, припомни депутатът и отбеляза, че никой от разследващите, нито от официалната комисия „ципов” не се е докоснал до драмата на засегнатите. Освен роднините на убитото момиче, засегнати в този случай са близките и всички, които са познавали Чочо. Тази тема обаче присъства съвсем бегло

22 октомври 2012

Перник поздравен от ПЕС през "Позитано"


Поздравителен адрес за своя празник получи Перник от шефа на ПЕС. От официалната трибуна на Деня на града беше прочетено дълго, поздравително писмо от Сергей Станишев, което трябваше да бъде чуто и от президента (2001-2011) Георги Първанов, и от министъра на управлящата в момента партия ГЕРБ по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, командирован в Перник лично от премиера Борисов, за да съдейства по преодоляване на последствията от земетресенията. 

Нито Първанов, нито Дончев, макар и да бяха на трибуната, не получиха думата за поздрав.

От хрумката на редилите сценария да се чете писмото на Станишев  се възмутиха тихо даже върли социалисти. 

За масовата публика то така и остана нечуто и незабелязано, но пък ще остане в историята, заедно с поздравителния адрес от посолството на Беларус и от Общинското предприятие „Пазари”, оглавявано от почетния гражданин на Перник Димитър Дойчинов.  

 А  и водещите направиха гаф и забравиха да кажат, че Станишев е шеф на ПЕС – обявиха го само като председател на БСП и на ...„Коалиция за България”.

Всичко това обаче стана в момент, когато не преизбраха Румяна Желева за зам.-председател на ЕНП. От 13 кандидати Желева зае безперспективното 12-о място и остави България без представителство в ръководството на европейската десница.

Все пак друго си е Перник да е поздравен от ЕС, макар и през „Позитано” 20.

19 октомври 2012

Почетните граждани на Перник

1. Анна Горанова – учителка, по повод 25-годишната й просветна дейност- Протокол от 27.12.1938 г. на Общинска управа – Перник

2. Васил Радославов – директор на Мина Перник – Протокол № 28/13 и 14 .11.1942 г. на Пернишката градска община

3. Георги Димитров(1882-1949) - министър-председател на България от 1946 до 1949 година - Протокол № 7/09.04.1947 г. на ГНС

4. Кирил Петков  (род. 08.06.1933 г.)– спортист, заслужил майстор на спорта - Протокол № 9/20.10.1964 г. на ГНС

5. Боян Александров Радев (род. 25.02.1942 г.) – спортист, двукратен олимпийски шампион по борба - Протокол № 9/20.10.1964 г. на ГНС


(Боян Радев в Перник на 19 октомври 2005г.)



6. Юрий Гагарин (1934-1968) – полковник, първият летец-космонавт - Протокол № 4/14.07.1966 г. на ГНС






(Юрий Гагарин посетил Перник със съпругата си Валентина Гагарина на 14 юни 1966 г. Снимките са предоставени на Регионалния исторически музей от личния архив на Петър Александров Миланов. Виж повече ТУК и ТУК)


7. Йозеф Здраха – председател на ГНС в гр. Уледски брод, Чехословакия - Решение от 1966 г. ГНС

8. Петко Стайнов (1896-1977) – композитор, народен артист - Решение № 5/29.05.1967 г. на ГНС

9. Андрей Павлович Казаченко - Решение № 8/07.11.1967 г. на ГНС

10. Ангел Манолов (1912-1991) – народен артист, ръководител на хор „Т. Ненков” - Решение от 04.07.1969 г. на ГНС

11. Иля Самсонович Титов - полковник, първи комендант на Перник след 09.09.1944 година - Решение от 27.09.1972 г. на ГНС

12. Димитър Стоянов Ангелов (1904-1977) – писател - Решение № 10/1974 г. на ГНС

13. Петър Спасов Найденов (1923-2009) – заслужил майстор на спорта по лека атлетика, многократен рекордьор, първият в страната “Майстор на спорта” - Протокол № 4 от 19.03.1971 г.


14. Валентин Николов Христов (род. 16.03.1956 г.) – заслужил майстор на спорта по вдигане на тежести, многократен рекордьор - Решение от 24.05.1974 г. 


15. Виктор Димчев - треньор по вдигане на тежести (личен треньор на Валентин Христов)

16. И. П. Казанец - министър на черната металургия на СССР



17. С. Скачов - председател на Държавния комитет за международни икономически отношения на СССР -1979г.



18. Владимир Александрович Судец (1904-1981) - маршал от авиацията на СССР - 1979г.




19. Павел Романович Попович (1930-2009) - космонавт - 1979г.


20. Едуард Томпсън (1924-1993) - брат на майор Франк Томпсън - офицер за свръзка между Британската армия и партизанското движение в България по време на Втората световна война - 1979г.


21. Любен Гайдаров (1906-2004) – художник - Решение № 54/13.06.1996 г. на ОбС - 1996г.

22. Йото Йотов (род. 22.05.1969 г.) – спортист, вице олимпийски шампион по вдигане на тежести - Решение № 80/12.09.1996 г. на ОбС

23. Георги Русев (1928-2011) – актьор, дългогодишен директор на Общински драматичен театър “ Боян Дановски” в най-успешните му години - Решение № 338/15.06.1999 г. на ОбС

24. Борис Гюдеров (1927-2001) – легендарен волейболист от Перник - Решение № 338/15.06.1999 г. на ОбС

25. д-р Михаил Симеонов (1930-2001) - лекар - Решение № 338/15.06.1999 г. на ОбС

26. Николай Симеонов Тошков (1923-2006) - дарител от Швейцария - Решение № 82/22.06.2000 г. на ОбС 

27. Гълъбин Боевски (род. 19.12.1974 г.) – спортист, олимпийски шампион по вдигане на тежести - Решение № 97/05.10.2000 г. на ОбС

28. Тодор Гигов (1926-2011) - спортист, майстор на спорта по мотокрос - Решение № 233/17.10.2002 г. на ОбС

29. Борис Христов (род. 14.08.1945 г.)– поет - Решение № 234/17.10.2002 г. на ОбС

30. Никола Асенов Цакманов ( 20.12.1926 г. - 16-02.2016 ) – историк, учител - Решение № 235/17.10.2002 г. на ОбС

31. Тодор Георгиев – Решение № 233/17.10.2002 г. на ОбС

32. Хенри ван дер Кроон ( 04.03.1942 г. - 18.09.2018) – президент на Федерацията на европейските карнавални градове  (ФЕКГ) - Решение № 59/29.04.2004 г. на ОбС


33. Йордан Антонов Николов – Данчо (1910-1992) – хореограф, създател на фестивала на сурвакарите и кукерите - Решение № 76/24.05.2004 г. на ОбС (посмъртно)






34. Проф. Емил Попов (род. 18.07.1951 г.) – скулптор - Решение № 170/19.10.2004 г. на ОбС

35. Стоян Чифлички - Танани (род. 27.09.1939 г.) - художник, дългогодишен сценограф на пернишкия театър - Решение № 171/19.10.2004 г. на ОбС

36. Георги Чомаков (род. 27.05.1953 г.) – треньор на женския отбор по баскетбол на “Миньор” – Перник, многократен шампион - Решение № 172/19.10.2004 г. на ОбС

37. Дамян Асенов Дамянов - Дамян Бегунов ( 30.01.1929 г. – 26.01.2014 г.) – писател - Решение № 173/19.10.2004 г. на ОбС

38. Д-р Русалин Симеонов Арнаудов (род. 28.06.1941 г.) – лекар - Решение № 174/19.10.2004 г. на ОбС


39.Цветана Лазарова Божурина (род. 13.06.1952 г.) – волейболистка, многократна шампионка - Решение № 356/13.10.2005 г. на ОбС


40. Инж. Борис Никифоров Чолев (род. 15.04.1930 г.) – кмет на Перник от 1976 до 1985 г. - Решение № 358/13.10.2005 г. на ОбС


 41. Димитър Станимиров Дойчинов (род. 06.11.1950 г.) – политик, народен представител в 37-то и 39-то Народно събрание - Решение № 357/13.10.2005 г. на ОбС






42. Акад. Никола Григоров Попов (08.01.1922 г.- 23 май 2015 г.)  – икономист, преподавател по политикономия  - Решение № 556/11.10.2006 г. на ОбС


43. Събка Иванова Ресанска (род. 17.03.1935 г. ) – дългогодишна преподавателка по литература - Решение № 556/11.10.2006 г. на ОбС



44. Пенка Методиева Стоименова (род. 12.10.1950 г.) – състезателка по баскетбол, многократна шампионка - Решение № 556/11.10.2006 г. на ОбС




45. Евладия Славчева Стефанова (род. 25.02.1962 г.) - баскетболистка - Решение № 347/14.05.2009 г. на ОбС


46. Елена Огнянова Боянова (род. 1928 г.) – етнограф-фолклорист, писател - Решение № 347/14.05.2009 г. на ОбС


47. Юлий Йорданов Жотев (род. 01.01.1942 г.) – историк, учител - Решение № 347 / 14.05.2009 г. на ОбС


48. Акад. Антон Николов Дончев (род. 14.09.1930 г.) - писател - Решение № 347/14.05.2009 г. на ОбС




(Четирима са удостоените за почетни граждани за 80-годишнината на Перник като град - повече може да се прочете ТУК.)

49. Здравка Василева Евтимова – Георгиева (род.а 24.07.1959 г.)– писател – Решение № 291 / 19.10.202 г. на ОбС

50. Иво Серафимов Ангелов (род. 15. 10. 1984 г.) – спортист, световен шампион по борба – Решение № 600/9.10. 2013 г. на ОбС

51. Цанко Живков Здравков (род. 26 април 1926 г.) – писател – Решение № 842 / 18.09.2014 г. на ОбС



52. Нели Чакърова – волейболистка, заслужил майстор на спорта – поч. Решение № 931/ 4.12.2014 г. на ОбС

53. Тодор Симов – волейболист, заслужил майстор на спорта - Решение № 932 / 4.12.2014 г. на ОбС

54. Христо Проданов (24. 02.1943 - 21.04.1984 г.) – първият български  алпинист, покорил Еверест – Решение  на ОбС № 1189/24.09.2015 г.

55. Ваня Рошкова (род.20.08.1970 г.)– Захариева – балетен педагог – Решение на ОбС  № 322/ 20.09.2016 г

56. Владимир Стоянов (род. 28.03.1969 г.) – оперен певец Решение на ОбС  № 323/ 20.09.2016 г

57. Катя Паскалева (18.09.1945 - 23.07.2002 г.) – актриса (пасмъртно)- Решение на ОбС  № 324/ 20.09.2016 г

58. инж. Димитър Иванов Панов  - за изключителен принос и заслуги за изграждането на община Перник и развитието на съвременния й облик, както и за изключителни постижения в промишленото и градоустройствено строителство. - Решение № 636/ 05.10.2017 г.

Антоанета Георгиева - снимки


"Бог е създал човека за нетление и го е направил образ на Своето вечно битие; ала по завист от дявола влезе в тоя свят смъртта..." (Прем. 2:23-24).



21.11.2006


21.11.2006


19.10.2006




18 октомври 2012

Министър Миро мези мостри


Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов имал обичай да мези само с мостри. Това разкриват бивши служители на Държавното ловно стопанство „Витошко”. Д-р Найденов бил редовен гост на бившата резиденция на Тато. От настоящите министри той най-често се отбивал в ловното стопанство. Обикновено го съпровождали и приятели и оставали да гуляят и през нощта, а министърът огласял с песните си залата за гости по време на купоните.

За себе си и за своите сътрапезници Найденов носел и почерпката. Хората, които сервирали на компаниита забалязали обаче, че и питиетата, и мезетата, донесени от Найденов, на етикетите си имали клеймо „Мостра”.

С такива продукти миналата година земеделският министър посрещнал близки и приятели на частно парти в резиденцията по повод абитуриентския бал на дъщеря му. „Всичко беше от изложения и от най-елетни марки”, уверяват очевидците.

Навикът да замезва с храни за проба или за реклама вероятно министърът е запазил от времето, когато беше шеф на Националната ветеринарно-медицинска служба и разреши вноса на 20-годишното ирландско месо, предполагат хората, без да го укоряват, защото не приемат подаръците в храни за подкуп. Оттогава му е останал пракора Миро Мършата. В родния му, врачански край пък му викали Миро Мазното, тъкмо заради склонността му към тлъсти мезета.

От неговите мезелъци се възползвали и други високопоставени мъже в държавата. Самият премиер Бойко Борисов също идвал понякога за отмора във „Витошко”, но предпочитал да играе карти. Партньорите му били известните „Котараци” от Перник. При влизането му в залата го посрещали с песен. Това не била „Батальонът се строява”, защото вероятно не я знаят, а „Тих бял Дунав се вълнува”.

Много хора недоумяват защо този министър се интересува предимно от търговията с хранителни продукти, а не от земеделието и производството на храни. Отговор на този въпрос имат много български производители от хранително-вкусовия бранш, доведени до фалит от политиката на този министър за сметка на неговите благодетели.

В кабинета "Борисов" бяха сменени наколко министри. но когато и да беше сменен Мирослав Найденов все щеше да е късно. Това обаче няма как да стане защото цената му е много, много висока.

17 октомври 2012

Заплатите по-малки от данъците


В предизборната година управляващите се чудят как напълнят хазната за има повече за предизборни харчове. Така финансовият министър изненадващо научил, че у нас лихвите по депозитите на граждани и фирми не се облагат с данък и веднага измисли нов десятък. И тутакси високопоставени гербери се юрнаха да обясняват колко това е необходимо и справедливо и как с тези пари ще се платят увеличенията на пенсиите на бедните пенсионери. По темата се изказаха много хора и везната се наклони към против. Аргумента на Дянков, че в другите страни имало такъв данък също не издържа, защото в другите страни имат и други далеч по-високи от нашите доходи.

По този повод и заради приетият вече от правителството проект на държавния бюджет за

16 октомври 2012

Скърбим за Антоанета


Перник се прости с бившия си кмет Антоанета Георгиева. Една от най-харизматичните личности в по-новата история на градd беше изпратена в последния й земен път с много сълзи и цветя.

Тони, както повечето перничани я наричаха, почина след дълго и тежко боледуване, три седмици след като навърши 50 години.

Тя беше кмет на Перник от 2003 до 2007 година, зам. председател на Общинския съвет- Перник в периода 2007-2011 година, областен и заместник-областен управител на Перник при правителството на Иван Костов, председател на местната структура на СДС.

Перничани ще запомнят Антоанета Георгиева като като един добър човек, като модерен политик, който умееше да отстоява позициите си, който много обичаше своя град и неговите хора и се раздаваше за тях.

Стотици близки, роднини, приятели, политици, граждани се стекоха пред сградата на Община Перник, за да се поклонят пред паметта на Антоанета Георгиева на 14 октомври 2012г.


Съболезнователни адреси изпратиха кметът на Перник Росица Янакиева, СДС-Перник, НИС на СДС, президентът Петър Стоянов (1997-2002), ФЕКГ.

REST IN PEACE


Hereby we have to inform you that on Saturday 13th October 2012

Ms.Eng. ANTOANETA GEORGIEVA

Former Mayor of Pernik

Decorated with the FECC Medal of Merits

Host of the 24th FECC International convention 2004



Has passed away after a long painful sickbed. She has done enormous efforts to promote the FECC in Bulgaria and she has offered the FECC organization a fantastic convention in her town in 2004.During the 24th FECC Convention she has arranged a meeting with the President of the Republic Bulgaria in the Presidential Palace. In 2005 she received in Malta the highest FECC Award for Merits.

We wish her family , friends and colleagues strength with dealing with this terrible lost of this sympathetic person. We will remember her during our annual Holy Mass during the forthcoming FECC convention in 2013 in Yambol.



Our sincere condolences

Henry F.M.van der Kroon , president

Dr.David Brandao , senior vice president

Branko Brumen , vice president

Aleksander Cicimov, treasurer

Lars Algell, general secretary




С Ъ Б О Л Е З Н О В А Т Е Л Е Н А Д Р Е С

от Петър Стоянов – президент на РБългария 1997 – 2002 год.



Искам да изразя своята най-искренна мъка от кончината на Антоанета която целия си живот беше пример на човек който отстоява принципите си и се раздаваше за останалите.

Харесвах я много заради нейният прям характер и затова, че никога не остана равнодушна към никого и нищо.

Можеще да се изправи срещу всички и всичко, но за съжаление не можа да победи болестта.

Моите най – дълбоки съболезнования към близки и приятели.

Можем само да се гордеем, че Антоанета Георгиева беше наш приятел и със сигурност ще я носим винаги в сърцата си.

Поклон пред паметта и.

Петър Стоянов – президент на Република България – 1997 – 2002 го.




ДО СЕМЕЙСТВОТО И БЛИЗКИТЕ НА

АНТОАНЕТА ГЕОРГИЕВА



От мое име и от името на Националното ръководство на Съюза на демократичните сили приемете най-искрени съболезнования по повод кончината на Антоанета Георгиева.

Заедно с вас скърбя за тежката загуба на един достоен човек, останал в историята на община Перник като един от неговите кметове, управлявал в трудни години, когато България търси своя път за развитие.

Ще запомним Антоанета Георгиева като човек, отстояващ това, в което вярва и ни показа как със своята всеотдайност и отдаденост може да се защитава синята кауза и демокрация.

Дълбок поклон пред светлата й памет!


Д-Р ЕМИЛ КАБАИВАНОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДС

И НИС НА СДС








Поклон пред Антоанета Георгиева от СДС-Перник


След дълго и тежко боледуване днес ни напусна Антоанета Георгиева. Тя
беше кмет на Перник от 2003 до 2007 г. , зам. председател на Общински
съвет-Перник, областен и заместник-областен управител на Перник,
председател на местната структура на СДС.

Тони беше прекрасен човек, приятел, на когото можеш да разчиташ,
политик, който носеше идеите на свободата и демокрацията в голямото си
сърце, харизматичен лидер, увличащ хората след себе си.

Антоанета Георгиева беше идеалист. Тя никога не се примиряваше с
неправдата в лично и професионално отношение. Водеше битки за идеите,
в които вярваше, за каузите, зад които заставаше, за хората, които
обичаше и които представляваше на високите и отговорни позиции, които
заемаше.

Тя си отиде от този свят рано, борейки се с коварната болест, която ни
я отне, но нейната личност ще продължи да сплотява нас, нейните
съмишленици, колеги и приятели от СДС Перник, които имаха честта да я
познават и да работят рамо до рамо с нея. Казано е – „Тези, които
носят светлина на другите, никога не остават на тъмно”. Ето защо ние
никога няма да забравим Антоанета Георгиева – Кметът на Община Перник,
Председателят на Съюза на демократичните сили в Перник, Човекът.

Почивай в мир, Тони!

От екипа и ръководството на СДС Перник



СЪБОЛЕЗНОВАТЕЛЕН АДРЕС


До близките и роднините на инж.Антоанета Георгиева

След дълго и тежко боледуване ни напусна Антоанета Георгиева. Тя беше кмет на Перник от 2003 до 2007 г. , зам. председател на Общински съвет-Перник, областен и заместник-областен управител на Перник, председател на местната структура на СДС.

От този свят си отиде един прекрасен човек, един истински политик когото уважавах не само аз, но и цялата пернишка общественост.

Поклон пред светлата й памет!

Росица Янакиева, кмет на Община Перник




13 октомври 2012

В памет на Антоанета Георгиева

На 13 октомври 2012г. този свят напусна Антоанета Георгиева, кмет на Перник от 2003 до 2007г. Отиде си един прекрасен човек и приятел.

Антоанета Георгиева: Работата на кмета е отказ от личното аз


В живота най-много държа на ... това, детето ми да расте в свободна България и да се докаже като способен и талантлив човек.

Спазвам правилото ... не работя по правила, макар че държа в живота да ги има.

Най-важното нещо, което съм научила е ... когато вярваш в нещо, искрено желаеш да го постигнеш и се трудиш последователно без да се предаваш, винаги успяваш.

Обичам работата си, защото
... макар че не мога да реша всички проблеми, винаги има един човек, който идва и ми казва "благодаря".

Ако не бях кмет, щях ... да се занимавам с моята мечта - химията, но като откривателство, като експериментална наука и работа в библиотека.

Най-много ми пречи ... това, че хората не винаги успяват да се радват на успехите, било то своите или на тези около тях, а се опитват да насочват енергията си към неградивни мечти. Много често е валидна поговорката за гледането в канчето на другарчето.

До сега не съм казвала на никого ... никога.

Всяка жена трябва да знае..., че поне като физика и като физическа издържливост не е равна на мъжа, макар много често да живеем по този начин.

Като дете мечтаех ... да имам котка и брат или сестра.

Любимото ми място е ... в къщи.

Последната книга, която прочетох ... има книги, които препрочитам многократно, особено когато ми е ужасно тъжно. Една от тях е "Карлсон, който живее на покрива".

А сега чета ... преди всичко нормативни документи.

Моцарт или Азис ... Музиката е най-върховното нещо в този свят, според мене. Истината се изразява с музиката. За мене тя е повече усещане, отколкото авторско произведение.

"Миньор" или ... Само "Миньор"!

В неделя обичам ... да мързелувам, но това не ми се случва.

През лятото ... съм щастлива, защото е топло. Няма много дрехи и си свободен.

А през зимата ... живея с усещането за живот в клетка. Не обичам зимата.

Трите думи, които ме описват най-добре ... Аз съм такава, каквато съм, а то е много повече от три думи.

Гордея се ... с детето си. И с това, че никога и по никакъв повод не съм разочаровала родителите си.

Не понасям ... Компромисен човек съм и зачитам желанията на хората около мене.

Срамувам се от ... слабостта си на пушач и се опитвам да откажа цигарите.

Страхувам се от ... много неща. Страхувам се включително и когато пресичам улицата.

Възхищавам се от ... съвършенството на природата.

Последния път се смях на
... Аз съм усмихнат човек. Радвам се на живота и нямам последен път.

Аз почти никога ... не плача.

Ако зависеше от мен ... в прераждането ми щях да се родя отново в България и в Перник.

Надявам се да
... остарея бавно и красиво.

Ключът към щастието е ... да живееш с усещането, че чашата е наполовина пълна, а не наполовина празна. Тогава щастието идва.

Работата на кмета е
... усещането за 24-часова отговорност, 7 дни в седмицата и отказ от личното аз.



Антоанета Георгиева е кмет Община Перник от ноември 2003г. Родена е в Перник. Зодия - Дева. Майка й е учителка, а баща й - ел.техник. Завършила е Химико-технологичен институт в София. Работила е като учител и технолог.
По време на управлението на Костов, Антоанета Георгиева беше за около две години областен управител. В СДС тя членува от 1995г, но в политическата си кариера бързо израства до общински и областен председател на партията. С избирането й за кмет в много оспорвана борба с кандидата на БСП, продължило и със съдебни спорове след заемането на поста, тя подаде оставка от лидерското място в СДС-Перник. Сега е зам.председател на Асоцията на демократичните градове и региони, която обединява кметове, председатели на ОбС и съветници от дясното политическо пространство. Георгиева председателства и българската секция на Фондацията на европейските карнавални градове.
Преди да влезе в политиката, когато е била нормална жена - по собствените й думи, Антоанета е обичала да ръкоделства. Да шие и да плете било едно от най-приятните занимания за нея. За домакинската работа тя признава, че може да изчисти всичко по света, но ако трябва да сготви, по-добре е да си умре гладна.
Има дъщеря Мария, почти на 17, която учи в пернишката езикова гимназия.
Източно-православна християнака. За себе си казва, че е приела източно-православната религия като философия на живот, а не като суеверие.


Градски вестник бр. 74/18 април 2005 г.


През април 2006г. - В навечерието на Възкресение Христово децата на Перник получиха библии от кмета Антоанета Георгиева.


февруари 2007г. Първо заседание на Комитета на регионите в Брюксел с участието на членове от България , а сред тях и Антоанета Георгиева.






Боже на духовете и на всяка плът, Който стъпка смъртта, съсипа дявола и подари живот на Твоя свят!

Сам Ти, Господи, упокой душата на починалата Твоя рабиня АНТОАНЕТА
в място светло, в място злачно, в място прохладно, където няма никаква болка, скръб и въздишка.

Всяко съгрешение, което са сторили с думи, или дело, или мисъл, прости, като благ и човеколюбив Бог, тъй като няма човек, който да живее и да не съгреши.

Един Ти, Господи, си без грях: Твоята правда е правда вечна, и Твоето слово е истина.

Защото Ти си възкресението, животът и покоят на починалите Твои раби, Христе Боже наш, и затова на Тебе отдаваме слава с безначалния Твой Отец и пресвятия, благ и животворящ Твой Дух, сега и всякога и във вечни векове. Амин.